שן בינה כלואה

שיני בינה הן הסט הסופי של השיניים הטוחנות המופיעות בדרך כלל במהלך שנות העשרה המאוחרות של האדם או תחילת שנות העשרים. מדובר על שיניים שמסבות כאב רב וסבל עבור מי שמצמיח אותן ובמיוחד כאשר הן כלואות. במאמר זה נתעמק בעולם של שיני הבינה, נחקור מה הן, מדוע הן עלולות להפוך לבעייתיות, והדרכים הטובות ביותר לנהל אותן לבריאות הפה האופטימלית. נלמד גם מה קורה לשיניים שלנו בתור אנשים מבוגרים כאשר אנו לא מטפלים בשיני בינה כלואות ומה אנחנו אמורים לעשות אם השיניים מתעקמות בשל צמיחת שן בינה. 

 

מהי שן בינה?

שיני בינה הן קבוצת הטוחנות האחורית ביותר בפה האנושי. שיניים אלו מתויגות "שיני בינה" מכיוון שהן בדרך כלל מתחילות להופיע בתקופה שבה אנשים עוברים מגיל ההתבגרות לבגרות. בסך הכול, לרוב האנשים יש ארבע שיני בינה – שתיים בלסת העליונה ושתיים בלסת התחתונה.

טוחנות אלה ממוקמות בחלק האחורי של הפה, אחת בכל צד, מה שהופך אותן לרחוקות ביותר מהחזית. שיני בינה בדרך כלל מתחילות לצמוח ולבקוע בין הגילאים 17 ו-25. עם זאת, העיתוי המדויק יכול להשתנות מאוד בין אנשים.

 

האם כולנו מצמיחים שיני בינה?

לא לכולם צומחות שיני בינה וזה נורמלי לחלוטין. היעדר טוחנות אלה נחשב להסתגלות אבולוציונית הקשורה לשינויים בתזונה ובגודל הלסת שלנו לאורך הזמן. במקרים מסוימים, לאנשים עשויים להיות פחות מארבע שיני בינה, בעוד שלאחרים אין בכלל.

כאשר אין מספיק מקום בלסת כדי ששן הבינה תצא במלואה היא עלולה להיפגע ולהישאר כלואה בתוך עצם הלסת, או שהיא יוצאת חלקית והדבר עלול להוביל לסיבוכים שונים. הסיבות הנפוצות ביותר לפגיעה כוללות חוסר מקום בפה, הזווית בה גדלה השן וגודל וצורת שן הבינה עצמה.

 

מהם הסיכונים של שן בינה כלואה?

שן בינה כלואה יכולה להוות מספר סיכונים וסיבוכים ובהם: 

כאב ואי נוחות – שיני בינה פגועות גורמות לרוב לכאב ואי נוחות מקומיים. זה יכול לנוע בין אי נוחות קלה לכאב חמור, פועם, במיוחד כאשר השן דלקתית.

זיהום – שן בינה כלואה עלולה ליצור סביבה כיס של חלל, מה שמקשה על ניקוי נכון. הדבר יכול להוביל להצטברות של חיידקים וחלקיקי מזון, וכתוצאה מכך זיהום.

נזק לשיניים סמוכות – שיני בינה כלואות עלולות להפעיל לחץ על שיניים שכנות, ועלולות לגרום להתעקמות או נזק לשיניים סמוכות.

היווצרות ציסטה – במקרים מסוימים, שק או ציסטה מלאים נוזלים יכולים להתפתח סביב שן בינה פגועה. אם הנושא לא מטופל, ציסטה זו עלולה לפגוע בעצם הלסת והשיניים הסמוכות.

מחלות חניכיים – שיני בינה כלואות יכולות להפוך את היגיינת הפה למאתגרת ולהגביר את הסיכון למחלות חניכיים.

 

איך עוקרים שן בינה והאם עדיין יש המלצה גורפת לעשות זאת?

עקירת שיני בינה כלואות היא הליך דנטלי נפוץ, אך לא תמיד יהיה זה הכרחי עבור כולם. ההחלטה לעקור שן בינה תלויה בגורמים שונים, לרבות מיקום השן, גילו של האדם ונוכחותם של תסמינים או סיבוכים. עקירה מומלצת בדרך כלל אם שן הבינה גורמת לכאב, זיהום או אי נוחות, השן פוגעת בשיניים סמוכות או גורמת לשיניים להתעקם, אם קיים סיכון להיווצרות ציסטה או סיבוכים אחרים ואם אין לשן מספיק מקום לצאת החוצה במלואה. 

הליך העקירה מבוצע על ידי כירורג פה או רופא שיניים, לרוב יהיה צורך בהרדמה מקומית ולאחר מכן מסירים את השן בזהירות. זמן ההחלמה משתנה אך בדרך כלל לוקח מספר ימים עד שבוע. אצל אנשים מבוגרים, עקירת שיני בינה עשויה להיות מאתגרת יותר בשל צפיפות עצם הלסת והפוטנציאל לסיבוכים. לעיתים יומלץ על טיפולי יישור שיניים למבוגרים כדי לטפל בכל חוסר יישור או נזק שנגרם משיני בינה פגועות.

תוכן עניינים

שמפו

מוצרי טיפוח מומלצים שכל גבר צריך

בתחום הטיפוח, גברים מוצאים את עצמם לעתים קרובות בטריטוריה לא ידועה, ואינם בטוחים אילו מוצרים הכרחיים באמת לשגרת יומם. בעולם שבו הרושם הראשוני חשוב והטיפוח העצמי הוא בעל חשיבות עליונה, שימוש במוצרי הטיפוח הנכונים יכול לעשות את כל ההבדל. בשורות הבאות נרחיב על מוצרי הטיפוח המומלצים שכל גבר צריך לקחת בחשבון עבור שגרת הטיפוח שלו.

צבע לשיער

מוצרי קוסמטיקה מומלצים לשמירה על שגרת הטיפוח היומית

בעולם המגוון של הקוסמטיקה שבו האפשרויות נראות רבות ואינסופיות, מציאת המוצרים המתאימים לשגרת הטיפוח היומיומית שלך יכולה להרגיש כמו משימה לא פשוטה. לכן אם את חובבת טיפוח קבוע, אוהבת להתאפר בכל יום או פשוט רוצה להיראות ולהרגיש במיטבך בכל יום – הכירי כמה מוצרי קוסמטיקה מומלצים עבורך שיכולים לעשות את כל ההבדל במראה ובהרגשה שלך.

ניתוח פלסטי

כל מה שרציתם לדעת על הכנות לתהליך ניתוח פלסטי

ניתוחים פלסטיים מייצגים תהליך מספק ומשנה חיים עבור אנשים רבים המבקשים להגדיר מחדש את המראה האסתטי שלהם. כיוון שמדובר על הליך כירורגי משמעותי, גם מאחורי שיפורים אסתטיים מסתתרים תהליכים מקדימים מדוקדקים והכנות יסודיות, שהים הכרחיים להבטחת תוצאות בטוחות ומוצלחות.

בושם על אישה

כל הסודות והטיפים לטיפוח אישי

טיפוח אישי אינו רק דבר שבשגרה, זוהי אמנות שנועדה לטפח את הגוף והנפש כאחד, ולטפח תחושת רווחה וביטחון עבור כל אחד. במדריך מקיף זה אנו מתעמקים בסודות ובטיפים לטיפוח אישי נכון ומומלץ עבור נשים וגברים, במטרה לעזור לאנשים להשיג את האני הטוב ביותר שלהם מבפנים.